STILIUS IR MADA / Tendencijos
2018 m. pavasario – vasaros tendencijų gidas
Ieva Juknevičiūtė / 2018 February 24
Viena ryškiausių tendencijų – siauri akiniai nuo saulės.
Individualizmas užkariavo mados pasaulį, o dizaineriai, kaip pagrindinę vertybę, iškelia savo identiteto ir tik jiem priskiriamos stilistikos paieškas. Visgi kiekvienas sezonas pasitinkamas įžvelgiant bendras stiliaus kryptis, kurių skirtingos intrerpretacijos užtikrina, kad vartotojai, matydami vyraujančias tendencijas, galės laisvai jas pritaikyti, atrandant savo būdą išsiskirti. Siūlome susipažinti su 2018 m. pavasario – vasaros tendencijomis ir pradėti galvoti, kurios aprangos detalės ateinantį sezoną sėkmingai tarnaus kiekvieną dieną.
 
GALINGOS PASTELĖS 
 

Nuotraukoje (iš kairės): „Victoria Beckham “, „Celine“ ir „The Row“ 2018 m. pavasario/vasaros modeliai.
 
Kalbėdama apie savo pasirinkimą 2018 m. pavasario - vasaros kolekcijoje naudoti pastelines spalvas, Victoria Beckham teigė, kad ji tiki, jog būtent subtilumas gali būti stiprus (angl. Delicacy can be strong). Britų dizainerė taip atliepė ir daugelio kolegų pasirinkimą, kolekcijose naudoti power pastels atspalvius. Subtilūs rausvi, žalsvi, šviesiai violetiniai atspalviai, susipinantys su stipriais siluetais – viena ryškiausių ateinančio sezono tendencijų. Šias spalvas savo kolekcijose pristatė tokie mados grandai, kaip „Tom Ford“, „Hermes“, „Celine“ bei „Valentino“. Ypatingai daug dėmsio skirta levandų spalvai, kuriai išskirtinį dėmesį parodė net ir juodai spalvai prisiekusios seserys Olsen mados namų „The Row“ kolekcijoje.
 
„80’s“.
 

 
Nuotraukoje (iš kairės): „Saint Laurent“, „Gucci“ ir „Isabel Marant“ 2018 m. pavasario/vasaros modeliai.

Nuo seno kartojama tiesa, kad mados laiko ratas sukasi, o praėję dešimtmečiai, skirtingomis interpretacijomis, pasikartoja pačiose naujausiose kolekcijose ir taip įsivyrauja gatvės stiliuje. Šį sezoną aiškiai įžvelgiamas pasikartojantis „80’s“ ilgesys. Šį dešimtmetį simbolizuojantys stiprūs pečiai (angl. strong shoulders) bei siluetai matomi daugelyje kolekcijų.  Išskirtinį dėmesį šio laikotarpio dvasiai demostravo „Gucci“, „Isabel Marant“, „Saint Laurent“.
 
DŽINSAS
 

Nuotraukoje (iš kairės): „Max Mara“, „Nina Ricci“ ir „Tom Ford“ 2018 m. pavasario/vasaros modeliai.
 
Tai amžina klasika, kuri galbūt ir verstų abejoti, ar šio, amžinai populiaraus, audinio interpretacijas galima priskirti būtent naujų tendencijų bangai. Visgi šį sezoną išskiriamas 2000 m. nostalgiją atliepiantis tamsus džinsas. Vienas akivaizdžiausių tamsų džinsą atgaivinusių dizainerių - po pertraukos sugrįžęs „Tom Ford“. Idėjas, kaip su 2000 m. asocijuojamas džinsas, galintis nesunkiai prigyti kiekvieno spintoje, gali būti praktiškai pritaikomas pasiūlė „Nina Ricci“, „Max Mara“ bei britiškąją tradiciją puoselėjantys „Alexander McQueen“ mados namai.
 
PLASTIKAS
 

Nuotraukoje (iš kairės): „Burberry“, „Valentino“ ir „Chanel“ kolekcijų modeliai.
 
Net ir didžiausi skeptikai, abejojantys, ar plastikas gali atsidurti  ateinančio sezono pagrindinių tendencijų sąraše, pamatę įspūdingame „Chanel“ podiume pristatytą Karl Lagerfeld vandens fantaziją, turėtų būti įtikinti. Kaia Gerber, žengianti plastikinės medžiagos batais bei kiti modeliai, dėvintys permatomo plastiko kepures, pirštines, rankines bei lietpalčius – vieningai pademostravo, kad plastikas įsitvirtina top tendencijų sąrašuose. Įdomias plastiko interpretacijas pateikė „Burberry“, „Balmain“ ir net nepriekaištingai elegancijai ištikimi Valentino mados namai. Įkvėpimo kaip šį sezoną prisiaukinti plastiką tikrai netrūksta!
 
RAUKINIAI
 

Nuotraukoje (iš kairės): „Valentino“, „Christopher Kane“ ir „Proenza Schouler“ 2018 m. pavasario/vasaros kolekcijų modeliai.
 
Šiltasis metų laikas neatsiejamas nuo romantiško įvaizdžio, tad ne pirmą sezoną iš eilės atsižgręžiama į raukinius. Jų naudojimas apima labai platų spektrą. Galima rinktis vienasluoksnius raukinukus, tampančius švelnesnio įvaizdžio akcentu arba eksperimentuoti, renkantis masyvias, daug sluoksnių sudarančias raukinių interpretacijas. Šį sezoną neturėtumėme apsiriboti raukinių naudojimu kuriant tik romantišką įvziadį, kurį puikiai perteikia „Proenza Schouler“, bet raukiniams suteikti maištingumo, kuris atsispindi britų dizainerių, tokių, kaip „Christopher Kane“ 2018 m. pavasario - vasaros kolekcijose.
 
VIRVELĖS IR KUTAI 
 

Nuotraukoje (iš kairės): „Celine“, „Saint Laurent“ ir „Loewe“ 2018 m. pavasario/vasaros kolekcijų modeliai.
 
Šį sezoną, virvelės ir kutai užnugaryje palieka įvaizdį, siejamą su vasaros festivalių nuotaika ir persikelia į plačiai siūlomų dėvėti tendencijų sąrašą. Netikėtai virvelių ir kutų atributą pristatė minimalistinę stilistiką vertinantys „Celine“, mados namai Bottega Veneta bei šalia Eifelio bokšto žygiuojantys „Saint Laurent“ modeliai. Šią vasarą siūloma neapsiriboti šios tendencijos praktiniu panaudojimu tik keletai dienų važiuojant į festivalį. Galima drąsiai eksperimentuoti ir pritaikyti virveles bei kutus kasdieninėje ir net proginėje aprangoje.
 
ŠORTAI
 
 

Nuotraukoje (iš kairės): „Monse“, „Louis Vuitton“ ir „Valentino“ 2018 m. pavasario/vasaros kolekcijų modeliai.
 
Dar vienas praktiškas, klasikinis vasaros atributas, kuris dažnai dėvimas neatsižvelgiant į siūlomus tendencijų sąrašus. Tiesa, šį pavasario – vasaros sezoną, siūloma neapsiriboti šortais, kaip laisvalaikio atributu. Šortai keičia trumpus sijonus ir gali būti dėvimi perteikiant galios kostiumo (angl. power suit) įvaizdį.  Šį sezoną jaučiamas sugrįžimas prie formalios aprangos, tad šortai, dėvimi prie kostiuminio švarko, tampa lengvai pritaikoma ir praktiška aprangos detale.
 
LIETPALTIS 


Nuotraukoje (iš kairės): „Celine“, „Valentino“ ir „Loewe“ 2018 m. pavasario/vasaros kolekcijų modeliai.
 
Tai amžinąją klasika tapusi stiliaus detalė, kurią „Burberry“ ir „Aquascutum“ pasiūlė dėvėti Prancūzų kareiviams, kaip praktišką aprangos detalę, dar Pirmojo pasaulinio karo metais. Nuo to laikotarpio, klasikinis smėlio spalvos lietpaltis buvo interpretuojamas daugelio mados namų, tad ir šį sezoną dizaineriai pateikia jo variacijų, kurios bus plačiai dėvimos ateinantį sezoną. Išskirtiniausius lietpalčio modelius pasiūlė „Alexander McQueen“, „Celine“, „Valentino“ bei tarp įtakingiausių mados ženklų įsitvirtinantys Loewe“ mados namai.
 
JUOSMENS RANKINĖ (angl. fanny pack)
 

Nuotraukoje (iš kairės): „Givenchy“, „Gucci“ ir „Marc Jacobs“ 2018 m. pavasario/vasaros kolekcijų modeliai.
 
Ilgai kėlusi šypseną ir asociacijas su aštuntuoju dešimtmečiu, jau praeitą sezoną vadinamoji fanny pack parodė pirmuosius masinio grįžimo ženklus. Šį pavasario – vasaros sezoną ji įsitvirtina top aksesuarų sąrašo viršuje. Anksčiau daugiausiai derinta prie sportinio įvaizdžio, prie juosmens dėvima rankinė, kaip elegantiškas aksesuaras, buvo pristatyta tokių mados namų, kaip „Gyvenchy“, „Gucci“, „Marc Jacobs“ kolekcijose. „Fanny pack“ skeptikų tikrai atsiras, bet nesunku numatyti, kad šį sezoną ją matysime visur.
 
SIAURI AKINIAI NUO SAULĖS
 

Nuotraukoje (iš kairės): „Topshop Unique“, „Miu Miu“ ir „Sonia Rykiel“ 2018 m. pavasario/vasaros kolekcijų modeliai.
 
Galime šį aksesuarą vadinti siauraisiais akiniais, bet tikrai sąžininga juos įvardinti, kaip devintojo dešimtmečio arba filmo „Matrica“ palikimą. Šių akinių tipas prigijo jau ir praeitą sezoną, tad jį buvo galima pamatyti ne tik dėvimą gatvėse žygiuojančių modelių bei stilistų, bet ir greitosios mados tinkluose. Ateinantį sezoną, šiuos akinius nuo saulės matysime dar daugiau. Skirtingas šio aksesuaro interpretacijas galima išvysti „Prada“, „Balenciaga“, „Off White“ kolekcijose. 
 
KELIŲ RANKINIŲ DERINIMAS (angl. multiple bags)
 

Nuotraukoje (iš kairės): „Chanel“, „Fendi“ ir „Gucci“ 2018 m. pavasario/vasaros kolekcijų modeliai.
 
Tai kiek kontraversiška tendencija, kurią pristatė daugelis didžiųjų mados namų. Šį sezoną siūloma išmėginti vienu metu devėti skirtingų dydžių rankines. Žinoma, galima rasti šios tendencijos skeptikų, teigiančių, kad dviejų rankinių dėvėjimas vienu metu tiesiog neturi prasmės, bet galbūt dviejų rankinių derinimas gali pasitarnauti tiesiog praktiškais sumetimais? Pazydžių, kaip derinti dvi rankines, pateikia „Chanel“, „Gucci“, „Dolce&Gabbana“. 
 
PELENĖS BATELIAI
 

Nuotraukoje (iš kairės): „Tom Ford“, „Preen by Thornton Bregazzi“ ir „Victoria Beckham“ 2018 m. pavasario/vasaros kolekcijų modeliai.
 
Spindesys tapo vienu iš  labiausiai aptariamų stiliaus krypčių, kai Versace kolekcijos finalo metu, šalia Donatellos Versace, podiumu žengė spindinčiomis suknelėmis pasipuošę legendiniai modeliai: Claudia Schiffer, Cindy Crawford, Naomi Campbell ir kt.  Noras spindėti ir perteikti akį traukiantį moteriškumą buvo matomas ir dizainerių pristatytoje avalynėje. Šį sezoną siūloma kasdieninius ir šventinius drabužių derinius papildyti Pelenės pasaką primenančiais bateliais. Kaip praktiškai priderinti šiuo batelius galime pasižiūrėti Victorios Beckham pristatytuose spindinčiuose bateliuose, kurių įkvėpimas jos pačios dukra Harper, mados namų „Preen“ bei „Miu Miu“ kolekcijose.